Preskočiť na obsah
Domov » Články » Inflácia a mýty

Inflácia a mýty

  • by

Inflácia znehodnocuje všetky vaše peniaze.
Ak nemám žiadne úspory, inflácia sa ma netýka.
Nehnuteľnosti ma ochránia pred infláciou.
Dobrá investícia musí mať vyšší výnos ako je inflácia.
Tlačenie peňazí centrálnou bankou spôsobuje infláciu.

Všetky tieto vyhlásenia sú pravdivé len čiastočne a je dôležitý uhoľ pohľadu a časový horizont akým sa na ne pozeráme. Problém nastáva práve v čase vysokej inflácie. Kedy riadenie sa týmito pravidlami môže zbytočne zvyšovať paniku a ľudia potom konajú nerozumne a robia chyby, ktoré ich môžu pripraviť o časť financií. Preto si myslím, že je dôležité výrokom rozumieť a nebrať ich ako riadiace pravidlo.

Inflácia znehodnocuje všetky vaše peniaze.

Spotrebiteľská inflácia sa používa ako ukazovateľ znehodnocovania kúpnej sily spotrebiteľa a od toho sa odvodzuje aj znehodnotenie meny. Áno, v takomto prípade je tvrdenie v poriadku. Inflácia teda znehodnocuje peniaze.

Keď ste však pozorne čítali úvodný článok zo série, tak viete, že infláciu nemožno považovať za všeobecné znehodnotenie peňazí, lebo nemeria všetko. V tomto prípade je potrebné rozlišovať na čo naše úspory v danom čase plánujeme minúť. Podľa toho vieme určiť aký vplyv má na ne inflácia a ako veľmi máme panikáriť a počítať straty z inflácie v prípade vysokej inflácie. Ak vaše úspory slúžia ako rezerva alebo ich plánujete minúť na bežnú spotrebu, prípadne dovolenku, tak inflácia je problém a musíte počítať s tým, že si v budúcnosti kúpite toho menej. Ale ak sú vaše úspory nachystané na kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií, vy vôbec nemusíte panikáriť z inflácie. Platí v čase keď ceny bytov alebo akcií stagnujú alebo klesajú. Inflácia v takom prípade nemá vplyv na danú časť peňazí a tým, že ceny bytov klesajú, tak vaše peniaze majú vyššiu hodnotu aj v čase inflácie. V praxi nám to dobre ukázal rok 2022 kedy pri vysokej inflácii ceny aktív padali a teda držanie investičnej hotovosti bolo ziskové.

Ak nemám žiadne úspory, inflácia sa ma netýka.

Áno, je pravda, že inflácia vám nemá čo znehodnotiť. Ale je aj potrebné aby vaše príjmy rástli rovnako rýchlo ako inflácia. Lebo ak bude inflácia výrazne vyššia, prípadne dlhodobá, tak klesá vaša schopnosť vytvárať prebytok. Môže sa stať, že vaše výdavky budú časom vyššie ako príjmy a v takom prípade sa dostávate do veľkých problémov. Budete musieť začať znižovať nároky na svoju spotrebu a začať šetriť.

Nehnuteľnosti ma ochránia pred infláciou.

Nie, nie je to pravidlo. Spotrebiteľská inflácia nemá s cenou nehnuteľností nič spoločné. Ale že vôbec nič. Toto pravidlo platí ak si zoberieme priemer inflácie a cien nehnuteľností za posledných 20 rokov. Vtedy áno. Ale ak je dnes inflácia 13% to vôbec neznamená, že budú rásť aj nehnuteľnosti o 13%. Potom môže vzniknúť chybné konanie a človek na začiatku roka 2022 vidí infláciu cez 10% a koniec rastu inflácie nikde. Tak sa rýchlo rozhodne, že za svoje úspory kúpy nejaký byt, aby svoje úspory ochránil pred infláciou. Ceny nehnuteľností ale stagnujú alebo klesajú v roku 2022 aj 2023 a inflácia stále nad 10%. Teda zatiaľ nič neochránil. Ak by nepanikáril a počkal, tak by zistil, že v pohode mohol držať hotovosť a počkať si na lepšiu cenu bytov, minimálne by mal pri kúpe z čoho vyberať. Navyše, stále môže nastať taká situácia, že nehnuteľnosti budú najbližších 10 rokov stagnovať alebo klesať. To, že nehnuteľnosti rástli posledných 30 rokov, neznamená, že tomu bude tak aj v budúcnosti.

Z dlhodobého hľadiska určite platí pravidlo, že mať byt je lepšie ako peniaze v banke. Prečo, to si vysvetlíme v inom článku. Ale je nerozumné časovať nákup bytu podľa výšky inflácie, lebo tieto dve veci spolu nesúvisia. Hlavne keď byty majú za sebou nárast za posledné roky o 70% a viac.

Dobrá investícia musí mať vyšší výnos ako je inflácia.

V poslednom čase som zachytil pomerne veľa názorov, že ak máme infláciu 13% a investícia toľko nezarobí, tak je slabá. Pripadne, že ak držím peniaze na 3%, tak to ani nemá význam a nemusím ich ani úročiť. No nie, lebo aj úročenie s 3% je lepšie ako nula. Alebo pohľad, že ak moje portfólio neprekonalo infláciu, tak je o ničom. Tu je dôležité sa na problém pozerať dlhodobo a nie v okamžiku jedného roku. Lebo potom môže nastať konanie, že človek v panike „poraziť“ infláciu začne vyhľadávať rizikové investície s vysokým úrokom. A nakoniec prerobí.

Nakoniec nastáva zaujímavá otázka. Má vôbec zmysel porovnávať výnos z investičného portfólia so spotrebiteľskou infláciou? Nebol by lepši ukazovateľ na porovnanie výnosu investícií porovnávať moje portfólio s priemerným rastom všetkých možných aktív? Teda s infláciou aktív?

A do tretice. Ak máte príjem z dividendy, napríklad vo výške 5%, nie je potrebné aby sa dividenda zvýšila a priniesla 10% výnos na porazenie 10% inflácií. Ale stačí, aby narástla o 10%, teda 0,5% na 5,5%. A vaša investícia a dividenda z nej prekonala infláciu.

Tlačenie peňazí centrálnou bankou spôsobuje infláciu.

Tu je potrebné porozumieť tomu, ako funguje „tlačenie“ peňazí v dnešnom systéme. O tom však bude samostatný článok. Pri tomto výroku logika hovorí, že ak za rok pribudne 10% nových peňazí, tak na vyrovnanie by mali aj ceny, teda inflácia, stúpnuť o plus mínus 10%. Lenže po poslednej kríze z roku 2008 centrálne banky „tlačili“ peniaze roky ako bláznivé a inflácia nebola. Prečo? Je dôležité vedieť, ku komu sa novo vytvorené peniaze dostanú. Ak zostanú v medzibankovom sektore alebo sa použijú na kúpu dlhopisov zadlžených krajín, tak inflácia nepríde (pri dlhopisoch môže prísť oneskorene). Keď centrálna banka „tlačí peniaze“ a nakupuje akcie, tak podporuje rast cien akcií. Ak ale nové peniaze prídu do spotrebnej ekonomiky k ľuďom, a tí ich neuložia do banky, ale minú, tak máme infláciu. Lebo je viacej peňazí, ktoré sa môžu minúť a teda aj vyšší dopyt a tým vyššie ceny.

Záver

Aby z niektorých mojich vyjadrení nedošlo k mylnému záveru, že tu odporúčam držanie hotovosti v čase vysokej inflácie, a že držanie peňazí je výhodnejšie ako mať nejaký majetok alebo že vaše peniaze inflácia neznehodnotí. Tak nie. To čo tu píšem nám ukázal posledný rok 2022 a platí to len pre konkrétne prípady v určitom a krátkom časovom období. Z dlhodobého hľadiska je držanie úspor v peniazoch to najhoršie možné riešenie. Spotrebiteľská inflácia však môže byť posledným javom rastového finančného cyklu a napriek vysokej inflácii ešte môžeme vidieť ďalší pokles cien akcií alebo nehnuteľností.

Ďalší článok zo série: čoskoro

Bonus

Posledné mesiace tu máme horúcu tému o umelej inteligencii, pravdepodobne ste sa s ňou streli aj vy. Nemohol som ju nevyskúšať aj ja. Keďže sa veľa diskutuje o tom, že AI zoberie prácu pisateľom článkov, tak som bol zvedavý ako sme na tom aktuálne. Zadal som ChatGPT, aby mi napísal mýty o inflácii. Výsledok s komentárom nájdete v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *