Preskočiť na obsah
Domov » Články » Ako a kde kúpiť americké štátne dlhopisy

Ako a kde kúpiť americké štátne dlhopisy

  • by

Americké štátne dlhopisy začínajú byť zaujímavou alternatívou voči nízkym úrokom v našich bankách, ale aj ako menová diverzifikácia do dolára v čase vyššej inflácie v EÚ ako v USA. V článku sa pozrieme na to ako a kde kúpiť štátne dlhopisy dostupným a jednoduchým spôsobom pre každého.

Čo sú štátne dlhopisy?

Americké štátne dlhopisy (US Treasury Bonds) alebo aj dlhopisy iných štátov sú záväzky (dlhy) štátu voči investorom. Vydávaním dlhopisov, požičiavaním si, štát financuje svoj chod a svoje aktivity na ktoré mu už nestačia príjmy z daní. Investor za požičanie peňazí dostáva úrok, dlhopisový kupón. Dlhopis je vydávaný na určitý čas. A štát prisľúbil, že na konci splatnosti dlhopisu, vyplatí investorovi celú sumu, ktorú si od neho požičal.

Ako investovať do štátnych dlhopisov?

Najjednoduchší spôsob nákupu amerických štátnych dlhopisov je cez fondy typu ETF. Tieto ETF sú zvyčajne rozdelené podľa dĺžky splatnosti dlhopisov, ktoré obsahujú.

Výhody
  • Dostupnosť a jednoduchosť obstarania.
  • Nemusíte riešiť, ktorý konkrétny dlhopis kúpiť, s akým úrokom a s akou splatnosťou, lebo kupujete celý balík dlhopisov.
  • Predaj môžete uskutočniť kedykoľvek.
  • Navyše po roku držania neplatíte žiadnu daň zo zisku (pre ČR 3 roky).
  • Vďaka kolísaniu trhovej ceny môžete zarobiť viac, ako je len výška kupónu.
Nevýhody
  • Nedržíte jeden dlhopis do splatnosti, tým pádom ste pri predaji stále vystavený trhovej cene celého balíka dlhopisov v danom fonde.
  • Nenastáva splatnosť, obdobie kedy máte garantované vyplatenie vášho vkladu v plnej výške.
  • Kupón je taktiež spriemerovaný zo všetkých dlhopisov vo fonde. Čiže môže byť nižší než keby ste kúpili samostatný dlhopis, ale aj vyšší.
Druhy dlhopisovCelý názovSkratkaTyp
1-3 ročnéiShares $ Treasury Bond 1-3yr UCITS ETFIBTAUSD ACC
3-7 ročnéiShares $ Treasury Bond 3-7yr UCITS ETFCBU7USD ACC
7-10 ročnéiShares $ Treasury Bond 7-10yr UCITS ETFCBU0USD ACC
20+ ročnéiShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETFDTLAUSD ACC
Jedným z vydavateľov takýchto ETF je iShares od BlackRock. Zobrazené ETF sú obchodované na londýnskej burze.

Každé z týchto ETF má ďalšie varianty. Akumulačné a distribučné v dolároch alebo distribučné v eurách. Distribučné ETF vypláca dividendu, v tomto prípade kupón z dlhopisu, priamo vám. A musíte riešiť osobitné zdaňovanie tejto dividendy. Pre jednoduchosť je teda zaujímavá možnosť akumulačného ETF, kde je kupón z dlhopisov započítaný do hodnoty fondu. Tým pádom nemusíte riešiť dodatočné zdaňovanie kupónu.

Prečo áno

  1. Diverzifikácia v rámci mien. Pokiaľ držíte ETF v USD.
  2. Alternatíva pre úročenie hotovostnej časti portfólia, ktorú držíte v dolároch. V tomto prípade ide o krátkodobé dlhopisy, ktorých trhová cena je stabilnejšia.
  3. Dlhopisy sú brané ako bezpečné aktívum do ktorého investori utekajú v krízových časoch. Ich cena v čase paniky zvykne skokovo narásť. Ak by prišla panika na trhy, môže priniesť zaujímavý výnos v dlhopisoch. Pozor, môže to byť len krátkodobý nárast a treba časovať výstup.
  4. Zaujímavá špekulácia v aktuálnej situácii v prípade dlhodobejších dlhopisov. Zjednodušene, čím dlhšia splatnosť dlhopisu, tým je jeho aktuálna cena citlivejšia na zmenu úrokových sadzieb (konkrétne výnosovej krivky, ale tá úzko súvisí so sadzbami). Tak ako pri náraste úrokových sadzieb hodnota dlhopisov klesala, tak pri znižovaní sadzieb ich hodnota rastie. ETF s 20+ ročnými dlhopismi má za sebou pokles okolo -40%. Na bezpečné aktívum je to strašidelná strata, ale ak bude FED donútený k znižovaniu sadzieb cena dlhých dlhopisov bude opäť rásť.

A aké sú riziká

FED bude naďalej zvyšovať úrokové sadzby.

Trhy stratia dôveru v schopnosť amerického štátu splácať svoje záväzky.

Kurzové riziko EUR/USD

– Vzhľadom na aktuálne problémy a pády bánk, je ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb veľmi nepravdepodobné.

– USA bude asi to posledné, čo kedy skrachuje. Ale štátny dlhopis je stále len prísľub vlády. A aj jemne zvýšená nedôvera môže zvýšiť úroky na nové dlhopisy, čo bude mať za následok pokles ceny.

– V časoch kedy sú dlhopisy najlacnejšie (cez ETF) je najhorší kurz pre prevod eura do dolárov. A opačne, keď je dobrý čas dlhopisové ETF predať, je zlý kurz na návrat do eura.
– Toto riziko je možné eliminovať tým, že pri predaji dlhopisov podržíte doláre dlhšie. Alebo tieto doláre použijete na nákup akcii.

Samostatný nákup cez brokera

Ak máte svojho brokera, pozrite sa, či ponúka vyššie spomínané ETF. Dajte si pozor, aby ETFka boli označené ako „fyzické“ alebo „reálne aktívum“ a neboli to CFD. Ak budete obchodovať CFD, strácate časový test na daňovú úľavu a zo zisku platíte daň aj zdravotné odvody.

Výhodou nákupu cez online brokera je dostupnosť a rýchlosť. A to okamžité realizovanie obchodu počas obchodných hodín. V závislosti od brokera a investovanej sumy môžu byť poplatky žiadne, nižšie alebo vyššie, tak isto môže byť aj rozličná minimálna suma na investovanie.

Interactive Brokers, jeden z najväčších brokerov na svete, ponúka takmer všetky cenné papiere a viete tu nakúpiť aj všetky vyššie spomenuté dlhopisové ETF. Interactive Brokers je však jeden z najzložitejších brokerov a pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti s inými brokermi alebo krypto burzami, tak to bude pre vás veľký bolehlav a pravdepodobne sa v tom stratíte.

Ak sa rozhodnete pre registráciu do IBKR počítajte s tým, že celý proces vám zaberie niekoľko hodín (2-4h). Toho, čo od vás budú vyžadovať je fakt dosť 🙂 Ak náhodou plánujete investovať 10 000 eur a viac má na registráciu zmysel využiť referenčný odkaz kde vy aj ja dostaneme odmenu od IBKR.

Ďalšie spôsoby nákupu

Pokiaľ nemáte skúsenosti s brokermi a nechcete sa zaťažovať zdĺhavou registráciou a učiť sa ako funguje ich platforma, alebo váš broker neponúka žiadne vhodné ETF a IBKR je pre vás zložitý, tak máte možnosť osloviť svojho finančného sprostredkovateľa (poradcu) alebo sa opýtať osobného/privátneho bankára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *